bez laktózy
Podzim je sezóna zvěřiny a já mám to štěstí, že jsem hned u zdroje. :-) Od tatínka jsme dostali kousek srnčího hřbetu, takže stačila už jen spousta koření, horká trouba a skvělý srnčí guláš je na světa. Opět se jedná o odlehčenou verzi z trouby, bez smažené cibulky v základu, jako u Dušeného vepřového se zeleninou na víně. Může se vám to zdát jako děsná kulinářská svatokrádež, ale tenhle postup prostě skvěle funguje. Krom vynikající chuti je totiž "skoro" bez práce a hlavně bez přidaného tuku v základu omáčky. Ideální je, pokud maso den předem naložíte s kořením a zeleninou. Já to tentokrát nestihla a i tak byl guláš výtečný.
Suroviny:
Den 1:600 g masa
2 větší cibule (já měla 3 menší)
asi čtvrtka celeru
lžička tymiánu
lžička rozmarýnu
10 ks jalovce
2 bobkové listy
sklenka červeného vína (pokud nakládáte den předem)
Den 2:
500 ml vývaru
hrst sušených hub
2 sladké lžičky papriky
1 lžička kmínu
2 stroužky česneku
2 lžičk marmelády (šípkové, brusinkové nebo rybízové)
žampiony (na dokončení)
Postup:
První den si naložíme maso. Srnčí nakrájíme na kousky o velikosti cca 2 x 2 cm. Očistíme celer a cibuli a nakrájíme je na na stejně velké kostičky. Do většího litinového hrnce vhodného do trouby vložíme nakrájené maso a zeleninu. Zasypeme kořením a pokud budeme nakládat do druhého dne zalijeme 200 ml vína. Dobře promícháme, přiklopíme a necháme do druhého dne rozležet v lednici.
Druhý den vyndáme naložené maso z lednice a necháme při pokojové teplotě odstát alespoň hodinu. Troubu rozehřejeme na 250° C. Ohřejeme 500 ml vývaru (domácího nebo z kostky) a rozmícháme v něm koření, dva rozmačkané stroužky česneku a hrst sušených hub. Vývar vlijeme k naloženému masu a zelenině. Dobře rozmícháme, přiklopíme a dusíme v troubě cca 2 hodiny. Kontrolujeme cca každou hodinu.
Po hodině by už maso mělo začít měknout. Pokud je to potřeba, podlijeme trochou vody a cca na další hodinu vrátíme do trouby. Po dvou hodinách už by mělo být maso měkké a zelenina rozvařená. Pokud je maso stále tuhé, vrátíme ještě do trouby. Já jsem nakonec dusila 2,5 hodiny v troubě a další půl hodinu na plotýnce. Měkké maso dolijeme vodou do požadovaného množství a na sporáku přivedeme k varu. Přidáme nakrájené žampiony. Zvolna vaříme a podle chuti dochutíme solí, citronem, marmeládou (Já měla šípkovou) a kořením. Na závěr zahustíme trochou rýžové mouky do požadované hustoty. Povaříme a servírujeme s knedlíkem, těstovinami, pečivem nebo rýží.
My jsme si přílohy rozdělili. Manžel měl guláš s bramborovým knedlíkem a já s těstovinami. Ke guláši jsem nastrouhala ještě trochu křenu a zapíjeli jsme jablečným moštem s bezinkovou šťávou.
Nutriční hodnoty:
Celý kotlík (cca 4 porce): 4690 kJ, Bílkoviny (g): 165,
Tuky (g): 27,
Sacharidy (g): 11
Energetická hodnota na 1 porci:
Omáčka (cca 1/4 hrnce): 1173 kJ Bílkoviny (g): 41,3
Tuky (g): 6,8,
Sacharidy (g):2,8Těstoviny (60 g suchých): 894 kJ Bílkoviny (g): 7,2, Tuky (g): 1,2 Sacharidy (g): 38
PORCE CELKEM: 2067 kJ, Bílkoviny (g): 48,5 Tuky (g): 8, Sacharidy (g): 40,8
Klasický dobrý jídlo domrvit těstovinami a válečným patokem🙄
OdpovědětVymazat